Uwielbiam przygotowywać pierniki, o ile dość to mozolna robota, o tyle radość z ich malowania i wręczania znajomym, ku ich wielkiej uciesze- bezcenna!

Najpierw więc chodźmy na zakupy. Podaję ilości do jednej porcji, na zdjęciach produktów będzie trochę więcej, bo jedna porcja na potrzeby całego mojego rodzinno-przyjacielskiego zaplecza najzwyczajniej w świecie nie wystarcza.

swiateczne-pierniczki200g miodu
150-200g cukru pudru (jeśli będziecie je suto ozdabiać lukrem, mniejsza ilość spokojnie wystarczy)
1 opakowanie przyprawy piernikowej
120g masła
0,5kg mąki
1 jajko
10g sody
+ wszystko, co może przydać się do ozdabiania pierników

Nie pozostaje nam nic innego, jak włączyć ‘Christmas songs’ i zabrać się do roboty

1. W rondelku rozpuszczamy masło, dodajemy miód, cukier puder i przyprawy, mieszamy masę aż będzie jednolita (fot 1 i 2)
2. Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy sodę i jajko (fot 3)
3. Miodowa masa musi być wystudzona, nie chcemy przecież poparzyć sobie paluszków, no i siup tę masę do mąki, nie jest to łatwe zadanie, bo masa jest trudna do wydobycia z rondelka (fot 4 i 5)
4. No i gnieciemy, nie zrażajcie się, długo trzeba pracować nad ciastem, możecie ewentualnie zagonić jakiegoś męskiego osobnika, aby naprężył swoje muskuły (fot 6)
5. Gotowe ciasto ja na trochę wrzucam do lodówki, łatwiej będzie je wałkować
6. No i cóż, wałkujemy na grubość około 5mm, i tu nastaje moment pełnej radochy- wycinamy foremkami, co tylko nam się żywnie podoba, do piekarnika nagrzanego do 180stopni, na papierze do pieczenia, wsadzamy nasze arcydzieła i tu znowu- nie powiem Wam na jak długo- proszę zastosować metodę obserwacji- wystarczy żeby nie były zbyt ciemnobrązowe. (fot 7 i 8)
7. Po wyjęciu z piekarnika, niech ostygną, rozłóżcie wygodnie na blacie i teraz czas na artystyczne wyżycie się, to mój ulubiony etap, w sklepach jest tyle dostępnych ozdobników, że ogranicza Was tylko i wyłącznie Wasza wyobraźnia! (fot 9 i 10)
8. Jak już ozdobniki wyschną, nie pozostaje nic innego, jak właściwie je przechować (najlepiej w puszcze, można też do niej wrzucić skórkę od jabłka, ale ja nigdy nie narzekałam na ich twardość, więc tego nie robię).
9. Podarujcie pierniki najbliższym, pałaszujcie przy świątecznym stole, na pewno usłyszycie na ich temat same Achy! i Ochy! Zapewniam.

Agata

Skomentuj artykuł